Instruktaż/Tutorial Ręczne przyłączenie i odbudowa macierzy RAID

Silas Mariusz

Silas Mariusz

rm -rf /
Help us, GOD!
5 Kwiecień 2008
10 173
31
2 250
153
39
Nowy Sącz
forum.qnap.net.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
[Notka]
Używać np. w przypadku niepowodzenia odbudowy macierzy na wymienionym i innym od pozostałych dysku twardym.
Występowanie problemu: Add drive ? to the volume failed.

[Rozwiązanie problemu]
  1. (Jeśli zainstalowałeś nowy dysk, który chcesz dołączyć do macierzy RAID, to uprzednio go sformatuj z panelu zarządzania woluminami dysków - menadżer magazynów)
  2. Zaloguj się na terminal - konsolę (shell) serwera NAS za pomocą PuTTY lub dowolnego innego klienta SSH lub Telnet.
  3. W celach bezpieczeństwa i przejrzystości w konsoli, włącz tryb szczegółowego wyświetlania i przetwarzania uruchamianych poleceń:
    Bash:
    set -x
  4. Upewnij się o stanie i poprawności zainstalowanych dysków:
    Bash:
    fdisk -l /dev/sda     # - dysk 1
    fdisk -l /dev/sdb     # - dysk 2
    fdisk -l /dev/sdc     # - dysk 3
    fdisk -l /dev/sdd     # - dysk 4
    fdisk -l /dev/sde     # - dysk 5
    # ...
  5. Poniższe polecenie wyświetli (nie mylić z dyskami) partycje [sd?3] wchodzące w skład macierzy RAID:
    Bash:
    mdadm --detail /dev/md0
    (Uwaga! Zostaną wyświetlone partycje poprawnie pracujące w macierzy)
  6. Jeśli brakującym dyskiem w macierzy, który zechcemy przyłączyć i odbudować jest dysk nr. 1, to interesować nas będzie urządzenie: sda3, jeśli natomiast jest to dysk nr. 2 to urządzenie: sdb3, itd.
    Kod:
    /dev/sda3 - dysk numer 1 (a), partycja 3 (dane)
    /dev/sdb3 - dysk numer 2 (a), partycja 3 (dane)
    /dev/sdc3 - dysk numer 3 (a), partycja 3 (dane)
    /dev/sdd3 - dysk numer 4 (a), partycja 3 (dane)
    /dev/sde3 - dysk numer 5 (a), partycja 3 (dane)
    ...
  7. Wykonując poniższe polecenie zostanie wyświetlony dysk nie wchodzący w skład obecnej macierzy:
    Bash:
    mount | grep /dev/sd | grep /share/HD
    (jeśli nie została wyświetlona żadna partycja sd?3, to być może, dysk ten, nigdy dotąd nie był zainicjalizowany w serwerze lub jego struktura partycji jest naruszona i niezgodna)
  8. Dla ułatwienia, nazwę brakującego dysku zapisz jako tymczasową zmienną środowiskową:
    Bash:
    # znak zapytania "?" zamien na wlasciwa litere
    # okreslajaca numer dysku, np. sdb3 dla dysku nr. 2
    export TRAID="sd?3"
  9. Wolumin ten, należy odmontować za pomocą polecenia umount podając jego lokalizację
    Bash:
    # przyklad: umount /dev/sd?3
    umount /dev/$TRAID
  10. Dodaj odmontowaną partycję do obecnej konfiguracji RAID:
    Bash:
    # przyklad: mdadm /dev/md0 –add /dev/sd?3
    mdadm /dev/md0 --add /dev/$TRAID
  11. Sprawdź status macierzy RAID:
    Bash:
    mdadm --detail /dev/md0
  12. Zaloguj się na nowo do panelu zarządzania serwerem QNAP NAS, przejdź do miejsc magazynowania i upewnij się, że proces odbudowy macierzy dyskowej jest w toku.
  13. Po ukończeniu odbudowy macierzy RAID, zrestartuj serwer NAS.
 
To może ja dodam swoje pięć groszy
Mianowicie ostatnio miałem właśnie problem z odbudową macierzy (uszkodzony dysk został wymieniony na dentyczny więc nie było problemu związanego z różnymi producentami), jednakże po włożeniu go do macierzy ta sama go zainicjalizowała stworzyła partycje i tyle. Nie pomagały restarty więc zacząłem procedurę wg tego poradnika.
Skończyłem jednak już przy trzecim poleceniu fdisk (macierz TS-459U+ a wymieniny dysk był 3-cim z czterech). Powodem zakończenia procedury było to że w wynikach polecenia fdisk zauważyłem różnicę w rozmiarach partycji względem pozostałych dysków, a dokładniej 3 partycja na dysku (ta na dane) była o jeden sektor mniejsza niż na innych dyskach a z kolei 4 była właśnie o ten jeden sektor wieksza. Nie potrafie odpowiedzieć czemu się tak zadziało (nie czepiałbym się gdyby ten dysk był innego producenta ale był identyczny jak 3 pozostałe i jest na liście kompatybilności QNAP, dla ścisłości dodam że są to dyski 2TB WD RED). Co do samego problemu to po prostu posłużyłem się fdiskiem i usunąłem 3 i 4 partycję a potem ręcznie je utworzyłem na nowo ustawiając sektory startowe i końcowe identycznie jak na innych dyskach. I teraz najciekawsze, po restarcie QNAP z marszu rozpoczął odbudowę RAID5
 
  • Lubię to
Reakcje: whitemax
Pewno dysk został nieprawidłowo zainicjowany. Z ciekawości zapytam jaka jest wersja firmware nowego HDD w stosunku do pozostałych, i jaką masz wersje systemu QTS?
 
Wiesz co, ten który dostałem (dyski są na gwarancji) ma identyczny firmware jak trzy pozostałe więc to nie to.

Qnap TS-459U-RP+

QTS 4.0.3 build0912

RAID5+bitmapa 4xWDC WD20EFRX-68EUZN0 w każdym firmware: 80.00A80
 
Ostatnio edytowane:

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/r%C4%99czne-przy%C5%82%C4%85czenie-i-odbudowa-macierzy-raid.3767/