Wiedza Zużycie pradu przez NAS a oszczednosci

Paweł Tołoczko

Paweł Tołoczko

Enterprise Admin...
Q's Architect
8 Listopad 2013
947
274
113
42
Cork
QNAP
TS-x70
Ethernet
1 GbE
Pewnie kazdy zastanawial sie ile to pradu zuzywa komputer/serwer pracujacy non-stop - pewnie niesamowite ilosci, dlatego, wszyscy zaczynaja kupowac ekodyski, wylaczac systemy na noc, ale czy jest sens? Wedlug mnie nie, gdyz, czeste wlaczanie i wylaczanie dysku forsuje go - nie mowiac o samych pradach rozruchowych co wibracjach i mechanice, ktora musi wystartowac.

Ja osobiscie testowalem spin off i wylaczanie i wlaczanie dysku.
Zabilem w ten sposob 2 dyski w przeciagu 2 tygodni - odstep okolo 3 dni pomiedzy tym jak jeden po drugim zaczal umierac.
Mialem ustawione, ze po 5 minutach na sie zatrzymac ... to nie bylo korzystne dla jego zdrowia.
(kolejne 2 dyski (ktore zastapily padniete - ten sam producent/typ) uzywam okolo 3 lat bez wylaczania i przechodzenia w stan uspienia i nie mam zadnych problemow). A teraz wrocmy do oszczednosci i energokonsumpcji.

Dla przykladu podam dane z jednego z dyskow (w starym NASie), ktore obecnie uzywam:

Upload 2014 6 11 23 0 34 png


Zalozmy, ze zarzynamy sprzet i srednie zuzycie jest 11,2W czyli 0,0112kWh
razy 24 h razy 365 dni to daje nam: 98,112kWh na jednym dysku, ktory non stop zapisuje i odczytuje - najbrdziej extremalne warunki (malo prawdopodobne).

Koszty:
1 kWh - pierwszy lepszy dostawca:
Upload 2014 6 11 23 5 33 png


Czyli na rok 1 HDD kosztuje nas 30,7384896 zl !!! co jest kosztem zawyzonym, bo watpie zeby ktos non stop zarzynal twardziela wiec .. pewnie koszt oscyluje pomiedzy 15-20 zl na rok !!
Czy jest zatem sens oszczedzenia 5 zlotych rocznie na dysku (wersje eko/red/green/pomaranczowy/pstrokaty i cholera wie co jeszcze) ??
i zmniejszenia zywotnosci HDD? przy kosztach serwera 10K ? - w moim przypadku - nie - szkoda zachodu - wole nie wypic (beer) przez 2 miesiace - wyjdzie dobrze dla NASa i dla mojego zdrowia :p.

Pare osob wytknelo mi, ze w pierwszym zalorzeniu nie wzialem pod uwage kosztow lini przesylowej, itd.
To ja mam w takim razie pytanie?
Czy dla NASa osobno stawiacie licznik z elektrowni (dostawcy), ktory rozlicza wam te urzadzenie?
Czy nie majac NASa w domu/biurze nie bedziecie uzywac pradu elektrcznego, na ktorego cene sklada sie oplata przesylowa i innne?
Oczywiscie, ze nie bedziecie zakladac licznika na jedno urzadzenie, ktore moze byc lub nie podpiete pod licznik.
Dlatego, jest glupota dodawanie do kosztow uzytkowania cen manipulacyjnych/trasferowych i innych, gdy tak naprawde i tak je bedziemy ponosic niezaleznie od tego, czy urzadzenie (NAS) bedzie obecny czy nie. Oczywiscie nikt nam nie zabroni postawienia wlasnego generatora pradu :] w postaci silnika diesla z przetwornica i falownikiem ... ale czy kupujemy krowe by napic sie szklanke mlaka?

Załączam do postu plik Excel'a, wktorym mozna wpisac wartosci:
cena 1kWh, min i max mocy HDD.
Arkusz wylicza przyblizony (sredni) pobor pradu w roznych okresach czasu.
Wartosci wyliczone przez arkusz beda w kazdym wypadku zawyzone, gdyz jest maloprawdopodobne,
ze dysk jest "zylowany" przez 12h dziennie (wartosc srednia), albo przez 24h dziennie (wartosc ekstremalna)

A teraz dane z arkusza - by to bylo bardziej przyswajalne ;)
(dane dla mojego 2 NAS'a)

Upload 2014 9 6 13 27 25

Upload 2014 9 6 13 28 44


wartosci min wziolem z pliku dostarczonego przez producenta:
http://www.hgst.com/tech/techlib.nsf/techdocs/3C330019E6ED04A48825797700626F0D/$file/DS7K4000_ds.pdf
natomiast max:
z testow, przy ktorych zostala osiagnieta najwieksza wartosc:
Benchmark Results: Temperature And Power Consumption - Hitachi's 4 TB Hard Drives Take On The 3 TB Competition

To dalo mi przyblizona wartosc srednia, ktrora jest w praktyce maloprawdopodobna (jest zawyzona), ale trzeba na problem spojrzec ze strony najbardziej pesymistycznej ;), gdyz po roku uzytkowania wartosc najbardziej pesymistyczna nie bedzie przekroczona,
a co za tym idzie mozemy przewidziec maksymalny koszt poboru pradu. Jesli w naszym budrzecie zostanie zawarty, to go nie przekroczymy.

[Zrodla, specyfikacje dyskow]
http://www.wdc.com/wdproducts/library/SpecSheet/ENG/2879-771442.pdf
http://www.hgst.com/tech/techlib.ns...7F5D49/$file/HGST_DS7K5K4000_OEMSpec_v11i.pdf
http://www.hgst.com/tech/techlib.nsf/techdocs/3c330019e6ed04a48825797700626f0d/$file/ds7k4000_ds.pdf
 

Załączniki

  • upload_2014-7-19_2-1-31.png
    upload_2014-7-19_2-1-31.png
    12,9 KB · Wyświetleń: 174
  • pradzik.xlsx
    16 KB · Wyświetleń: 176
  • Lubię to
Reakcje: whitemax
Zapomniałeś jeszcze dodać że teraz jesteś gość dewizowy, i że chcesz z powrotem osiąść w ojczyźnie. Przelicz teraz cenę kilowata względem dochodów i potem .... czekam z niecierpliwością na wynik ;-P

Pewno w przyszłości stwierdzisz że masz bardzo drogi prąd ;-D
 
Zapomniałeś jeszcze dodać że teraz jesteś gość dewizowy, i że chcesz z powrotem osiąść w ojczyźnie. Przelicz teraz cenę kilowata względem dochodów i potem .... czekam z niecierpliwością na wynik ;-P
Pewno w przyszłości stwierdzisz że masz bardzo drogi prąd :D
Na Twoje zyczenie moj ostatni rachunek za prad:
Upload 2014 9 6 13 47 54

Upload 2014 9 6 13 52 23


e - estimate - wartosc podana na pale przez dostawce na podstawie wczesniejszych zuzyc
a - actual - wartosc zczytana z licznika

Ile wynosi minimalna placa .. 8.65/1h x 39h = 337,35
x 52 tyg = 17.542,20
i teraz kwota wolna od podatku: 16.500 na rok 2014
czyli 17.542,20 - 16.500 = 1042,20 @ 20% = 208,44 euro podatku
oraz USC (latanie dziury budrzetowej - podatek na nierobow)
Jesli ponizej 4004 - 0 podatku
jesli do 10.036 -2%
kolejne 5980 - 4%
powyzej tego 7%
czyli (10.036-4004) @ 2% = 120,64
5980 @ 4% = 239,20
(17542,20 - 16016) @ 7% = 106,83

czyli od 17.542,20 odejmujemy caly podatek (208,44 + 120,64 + 239,2 + 106,83 = 675,11)
Skladki emerytalne/na socjal (do 352 euro tygodniowo wynosza 0 euro- pracodawca natomiast placi 8.50% tygodniowo)
 
Dlatego, jest glupota dodawanie do kosztow uzytkowania cen manipulacyjnych/trasferowych i innych, gdy tak naprawde i tak je bedziemy ponosic niezaleznie od tego, czy urzadzenie (NAS) bedzie obecny czy nie

Hymmm ostre słowa Pawle a chyba tematu nie rozpoznałeś dobrze ... na cenę kilowatu składa się kilka czynników nie tylko sam koszt energii, oj ciężki będziesz miał powrót z obczyzny ;(

Tu masz przykładowy obrazek co sobie robią tu z nami, zobacz ile "ciulstew" nawymyślane .... Image 01
 
Ja na początku roku obliczałem ile faktycznie kosztuje 1kWh więc pomijając opłaty które są faktycznie stałe i niezależne od zużycia to koszt kilowatogodziny kosztował mnie 54gr, a mieszkam w Warszawie gdzie podobno są najniższe stawki.
 
Ja biorę rachunek total wartość w zł dzielę przez ilość zużytych KW/h i mam wynik. W Olsztynie przyjemność KW/h wynosi 67gr.
Nie tak do końca dobrze to obliczasz. Są też koszty stałe, które ponosisz niezależnie od ilości zużytej energii.
Zgodnie z Twoim wyliczeniem... im więcej energii zużyjesz, tym mniejszy jest koszt jednej kWh i mimo iż masz stałą taryfę (np. przez rok), to w każdym miesiącu masz inną cenę za kWh ;)
 
  • Sad
Reakcje: kaktus
Z jednej strony masz rację, bo nie obliczam np spalania samochodu łącznie z amortyzacją, przeglądami ubezpieczeniem i innymi dodatkowymi kosztami.
Ale jak mówisz podróż samochodem z pkt A do B to sam koszt paliwa to się mylisz.
Nie można tych kosztów pomijać z racji że są stałe i że trzeba je zawsze płacić, stanowią cześć ceny KW/h i wg mnie powinny być rozliczane w całości.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Jakby nie było wszystko się zmienia od punktu patrzenia .... ;)

Natomiast nie wiem kto (co to za uobuz) wywalił część rozmowy mojej z Pawłem. Gdzie to Paweł wyliczył, i bardzo niechętnie przyznał, że ma prąd co najmniej ze trzy razy tańszy od mojego :D, a jego szanowna małżonka dwa razy tańszy. :D

A wracając do konsensusu sprawy jemu nie opłaca się oszczędzanie ale to nie znaczy że nikomu ...
 
Jakby nie było wszystko się zmienia od punktu patrzenia .... ;)

Natomiast nie wiem kto (co to za uobuz) wywalił część rozmowy mojej z Pawłem. Gdzie to Paweł wyliczył, i bardzo niechętnie przyznał, że ma prąd co najmniej ze trzy razy tańszy od mojego :D, a jego szanowna małżonka dwa razy tańszy. :D

A wracając do konsensusu sprawy jemu nie opłaca się oszczędzanie ale to nie znaczy że nikomu ...
Tylko dlatego, ze wiecej zarabiam i minimalna jest wyzzsza nie w PL. (koszty wynajmu/jedzenia sa za to wyzsze), ale energia elektryczna i paliwo - jest tansze gdy sie to porownuje do najnizszego wynagrodzenia.

Ponadto - prosze zwrocic uwage na taryfe - taryfa taryfie nie rowna - jeden moze miec dodatkowe oplaty za spelnienie norm inny nie. (tak samo z dostawcami - jeden drogiemu nierowny). BTW: nikt nie instaluje licznika osobno na NAS wiec oplaty stale wg mie nie sa potrzebnie brane do kosztow, no chyba, ze zmieniamy taryfe (oplate stala) bo nasz nas pozera ponad 50.000kWh rocznie i nasze codzienne zapotrzebowanie za prad powoduje, ze zmieniamy taryfe (oplate stala na wyzsza lub nizsza)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Nie czuje sie winny, ze zarabim wiecej :] (to tez ma swoje wyzeczenia), ale jakby nie patrzec, kazdy moze skorzystac z dolaczonego pliku excela - wstawic wartosc 1kwh i zobaczyc ile mniej wiecej kosztuje go jego zabawka :] rocznie.
 
  • Lubię to
Reakcje: Tom3k81
A ja tam tym którzy nie lubią tabelek a chcą znać realne zużycie energii swoich sprzętów polecę "mierzydełko". O takie:Or wat 408
szczegóły tutaj.
Jego niebywałą zaletą dla takich starych ślepoków jak ja jest wielgaśny cyferblat z czytelnymi cyframi wysokości około 11mm.

Aaaaa instrakszyn trochu kiepski - ale daje radę ;-D
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Mialem, troche mniejszego i umarl smiercia naturalna przez nieuzywanie po roku :< ... dokladnosc + -1 W - przez wlasny pobor. pradu w stanie czuwania.
 
A u mnie UPS pokazuje aktualny stan poboru energii przez TS-451 z trzema dyskami S 3 TB w wersji NAS, 5.900 rpm, nic specjalnie "zielonego"

Upload 2014 9 14 15 13 35


czasem jest 20 W, czasem 25 ...

Czyli zużyję energii, która u mnie po wszystkich bzdetach za ostatnie 2 miesiące kosztuje € 0,2263 / 1 kWh tyle :

dziennie :

24 W x 24 h = 576 W = € 0,13

tygodniowo :

24 W x 24 h * 7 = 4.032 W = € 0,91

miesięcznie :

24 W x 24 h * 30 = 17.280 W = € 3,91

rocznie :

24 W x 24 h * 365= 210.240 W = € 47,58

No cóż ... Akurat tak się składa, że w tej chwili mam "dobrze płatną pracę" :D za € 8,65 / h, więc rocznie utrzymanie działającego NAS'a kosztuje mnie ... 5,5 h mojej pracy :)

S.
 
  • Lubię to
Reakcje: Tom3k81
Cześć. Zgadzam się z powyższymi tezami, że wyłączanie NAS na okresy bezczynności w skali roku daje niewielkie oszczędności. Lepiej ponieść minimalnie większy dodatkowy koszt za energię a uniknąć też małego ryzyka uszkodzenia dysków.
W sytuacji gdzie NAS znajduje się w pomieszczeniu sypialnianym może w nocy wydawać niepotrzebny i przeszkadzający hałas pracy dysków bądź wentylatora. Czy takie gaszenie serwera przez wyłączanie go z prądu na noc znacznie zwiększy ryzyko uszkodzenia? Koszty za energie znacznie zmaleją ale i tak są małe więc tu zysku nie ma co liczyć.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/zu%C5%BCycie-pradu-przez-nas-a-oszczednosci.5587/
  2. harmonogram
  3. 453a
  4. usypianie qnapa
  5. wd gold
  6. pobór prądu